top of page

Parkowanie równoległe tyłem – jak to zrobić dobrze?

Manewr parkowania równoległego to prawdziwa zmora dla wielu kierowców, nawet dla tych z większym doświadczeniem. Wśród tych, którzy nie potrafią prawidłowo wykonać parkowania równoległego do krawędzi tyłem, istnieje przekonanie, że to bardzo wymagający, trudny i skomplikowany manewr. Niejednokrotnie można zaobserwować, że kierowcy poszukujący miejsca parkingowego chcąc uniknąć wykonania tego manewru, krążą po zatłoczonych, jednokierunkowych, wąskich ulicach miasta z nadzieją znalezienia miejsca mniej wymagającego do zaparkowania.  W takich realnych warunkach parkowanie równoległe to jedyne możliwe i najlepsze rozwiązanie. Opanowanie parkowania równoległego to nic innego niż znajomość prostych technik i oczywiście odpowiednie, precyzyjne ich zastosowanie. Poznasz je zarówno podczas kursu prawa jazdy kategorii B w naszej szkole jazdy Projekt Prawko, jak i korzystając z jazd doszkalających! 


O czym pamiętać przystępując do manewru parkowania?

Dokonując wyboru miejsca postojowego, trzeba pamiętać o przestrzeni odpowiedniej do wykonania manewru parkowania równoległego tyłem. Przestrzeń ta powinna mieć około dwóch długości naszego pojazdu – to gwarancja udanego parkowania równoległego. Pamiętajmy również o włączeniu odpowiedniego kierunkowskazu w celu poinformowania o swoim zamiarze innych uczestników ruchu drogowego.


Jak wykonać parkowanie równoległe tyłem ?

Manewr rozpoczynamy od ustawienia naszego auta równolegle do samochodu, za którym chcemy zaparkować w niezbyt dużej odległości. Oczywiście nikt nie mierzy tej odległości co do centymetra, ale najlepiej zachować dystans 50 cm do 1 metra. 


Włączamy bieg wsteczny i wolno cofamy do momentu, w którym koła naszego samochodu znajdą się na wysokości zderzaka samochodu stojącego obok. Manewr cofania można też rozpocząć z pozycji wyjściowej, kiedy to tyły obu pojazdów znajdują się w jednej linii.


Następnie skręcamy kierownicą maksymalnie w prawo, w kierunku wybranego miejsca parkingowego. Wolno dojeżdżamy do krawędzi krawężnika i bacznie obserwujemy lewe lusterko. Kiedy zobaczymy w nim cały przód samochodu zaparkowanego z tyłu, przystępujemy do prostowania kierownicy.


Przenosimy wzrok na prawe lusterko. Gdy zgubimy z pola widzenia lusterka krawężnik, odkręcamy kierownicę w lewo. Kontynuujemy manewr cofania, wyrównując swoją pozycję względem innych zaparkowanych pojazdów. 


Zawsze musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości przed i za naszym autem. Ustawiamy się pośrodku zajętej przestrzeni parkingowej, aby móc wyjechać z miejsca parkingowego i ułatwić to innym kierowcom. Zatrzymując auto, pamiętajmy również o zaciągnięciu hamulca ręcznego


Istotne! Nie spiesz się. Wykonaj ten manewr bezpiecznie, sprawnie i przede wszystkim dokładnie. Uważnie obserwuj otoczenie, kontroluj odległości i czy z tyłu nie pojawi się niespodziewanie pieszy.


Problem z parkowaniem równoległym? Zapisz się na jazdę doszkalającą! 

Zaznajomienie się z różnymi technikami wykonania poprawnego manewru parkowania w sposób równoległy do krawędzi znacznie ułatwi odnalezienie się w ulicznej rzeczywistości. Jeśli masz problem z parkowaniem równoległym w ciasnej przestrzeni miejskiej, koniecznie skorzystaj z naszych jazd doszkalających – pokażemy Ci w praktyce (nawet Twoim samochodem), jak łatwo można zaparkować bez ryzyka uszkodzenia swojego samochodu i auta innych kierowców! 


Parkowanie równoległe: egzamin na prawo jazdy

Umiejętność parkowania równoległego może być sprawdzona na państwowym egzaminie na prawo jazdy. Miejsce do wykonania tego manewru wskazuje egzaminator. Podczas wykonywania manewru parkowania tyłem przysługuje egzaminowanemu tylko jedna korekta w trakcie jednej z dwóch prób parkowania. Trzeba pamiętać również o tym, że jeśli w trakcie wykonywania manewru koła samochodu najadą na krawężnik parkowanie nie zostanie zaliczone. 


Zatem, aby parkowanie równoległe na egzaminie było uznane za poprawne muszą być spełnione  warunki:

  • zachowane zostały  bezpieczne odstępy;

  • koła samochodu nie najechały na krawężnik;

  • pojazd pozostaje w linii innych zaparkowanych samochodów lub zbytnio poza tę linię nie wystaje;

  • nie zostały naruszone zasady ruchu drogowego. 


Parkowanie równoległe tyłem: egzamin na prawo jazdy kategorii B 

Manewr parkowania równoległego tyłem w czasie trwania egzaminu państwowego na prawo jazdy jest wykonywany, jeśli możliwe jest wyznaczenie miejsca do parkowania. Miejsce do wykonania tego manewru zawsze wskazuje egzaminator. W trakcie wykonywania manewru możliwa jest jedna korekta toru jazdy. W przypadku niezaliczenia manewru w pierwszej próbie przystępujemy do drugiego podejścia. Wjazd wykonujemy tyłem natomiast wyjazd przodem. Pojazd po  zaparkowaniu nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Ważne! Manewr parkowania równoległego jest jak najbardziej dopuszczalny na ulicach jednokierunkowych. Parkowanie odbywa się zawsze z zachowaniem zasad ruchu drogowego. 


Praktyka czyni mistrza – parkowanie równoległe z instruktorem jazdy! 

Aby skutecznie parkować równolegle tyłem, trzeba poćwiczyć. Zawsze możesz skorzystać z jazd doszkalających, podczas których przypomnisz sobie podstawowe zasady związane z technikami jazdy i udoskonalisz swoje umiejętności, zanim zniechęcisz się niepowodzeniami. Projekt Prawko zaprasza na jazdy doszkalające! 


12 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page