top of page

Co jest obowiązkowe w aucie w 2024 roku?Każdy kierowca musi bacznie zwracać uwagę na nowelizowane ustawy dotyczące przepisów ruchu drogowego. Brak dostosowywania się do nowych regulacji może niestety skończyć się sporymi mandatami. Szczególnie warto przypomnieć obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2024 roku.


Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2024 roku – jakie elementy musi mieć auto?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, samochód osobowy zarejestrowany na terenie Polski musi obowiązkowo być wyposażony w kilka ważnych elementów. Mowa o: 


 1. Gaśnicy z legalizacją – rekomendowane jest przewożenie gaśnicy typu BC lub ABC o pojemności przynajmniej 1 kg. Takie ich typy pozwalają na sprawne gaszenie płynów i gazów (BC) lub płynów, gazów i ciał stałych (ABC). Warto podkreślić, że mandat wystawiony może być tylko i wyłącznie za brak gaśnicy w samochodzie – wykrycie przez policję gaśnicy bez ważnej homologacji nie skończy się karą finansową. Dodać należy, że bez gaśnicy z ważną homologacją pojazd nie przejdzie badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. 

 2. Trójkącie ostrzegawczym ze znakiem homologacji – składany trójkąt musi być sprawny  i wyposażony w elementy odblaskowe, które pozwolą dostrzec zagrożenie na drodze z dużej odległości. 

 3. Czytelnej tablicy rejestracyjnej – nie może być ona osłonięta, musi być prawidłowo zainstalowana oraz czytelna dla innych uczestników ruchu drogowego. 


O obowiązkowym wyposażeniu auta pamiętać muszą nie tylko kursanci prawo jazdy kategorii B, ale także wszyscy właściciele pojazdów osobowych i uczestnicy ruchu drogowego! 


Jakie wyposażenie nie jest obowiązkowe w aucie, ale warto je mieć? 

Do nieobowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego, które warto jednak przewozić, zaliczyć z pewnością należy apteczkę z bandażami, plastrami, kocem termoizolacyjnym i środkami dezynfekującymi; kamizelkę odblaskową, a także koło zapasowe np. koło dojazdowe. Przydatny może również okazać się zestaw narzędzi, w tym podnośnik wraz z kluczem do kół. Ponadto wielu kierowców wozi ze sobą żarówki na wymianę, płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy. Takie samochodowe akcesoria można jednak kupić na każdej stacji benzynowej.  


Obowiązkowe wyposażenie auta w innych krajach 

Osoby podróżujące samochodami po innych krajach muszą pamiętać o konieczności przestrzegania panujących w nich regulacji dotyczących ruchu drogowego, w tym obowiązkowego wyposażenia aut. W wielu państwach przepisy są znacznie bardziej restrykcyjne, a oto kilka przykładów: 


 • Hiszpania - dwa trójkąty ostrzegawcze, koło zapasowe i zestaw do wymiany, komplet żarówek i bezpieczników i dodatkowe okulary. 

 • Francja - trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek i bezpieczników, kamizelka odblaskowa i zabezpieczenia antywłamaniowe 

 • Estonia - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka i kliny zabezpieczające koła.

 • Grecja - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica Słowacja- gaśnica, apteczka, komplet żarówek i bezpieczników, kamizelka odblaskowa, linka holownicza, koło zapasowe i narzędzia 

 • Czechy - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa, apteczka, komplet żarówek i bezpieczników, koło zapasowe i narzędzia. 

 • Chorwacja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, żarówki zapasowe. Rumunia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i gaśnica.

 •  Niemcy, Malta - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka. 

 • Norwegia, Portugalia, Włochy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa. 

 • Szwecja, Finlandia, Dania, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Węgry - trójkąt ostrzegawczy. 


Kary finansowe za brak obowiązkowego wyposażenia auta – aktualny taryfikator 

 • Mandat od 20 do 500 zł – brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego.

 • Mandat w wysokości 100 zł – brak utrzymania tablicy rejestracyjnej w należytym stanie. 

 • Mandat w wysokości 500 zł – za zakrywanie tablicy rejestracyjnej lub jej ozdabianie. 

 • Mandat w wysokości 300 zł – za montaż zmniejszonych tablic rejestracyjnych mimo możliwości zastosowania ich regularnych wymiarów. 

 • Mandat w wysokości 500 zł – za umieszczanie tablic rejestracyjnych w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. 

 • Mandat od 1500 zł -  za brak tablicy rejestracyjnej. 

24 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page