top of page

Jak jeździć ekonomicznie? Poznaj zasady ecodrivingu!

Ecodriving, czyli styl jazdy pozwalający na oszczędzanie paliwa i zmniejszenie emisji spalin, stał się sposobem na efektywniejsze wykorzystanie samochodu. W tym artykule przybliżamy zatem, na czym dokładnie polega ekonomiczna jazda, dlaczego warto stosować jej zasady oraz o jakich z nich mowa. Dodatkowo dowiesz się, jak wygląda nauka ekonomicznej jazdy podczas kursu na prawo jazdy kategorii B, co z pewnością przyda się wszystkim przyszłym kierowcom. Zapraszamy do lektury, która może całkowicie zmienić Twoje podejście do prowadzenia samochodu! Czym jest ekonomiczna jazda samochodem?

Osoby poszukujące sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu, często zwracają uwagę na techniki ekonomicznej jazdy. Czym ona jest i dlaczego warto stosować jej zasady, poznając je już podczas kursu prawa jazdy kategorii B


Ekonomiczna jazda samochodem to przede wszystkim sposób prowadzenia pojazdu, który pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Osiąga się to poprzez optymalizację stylu jazdy, co przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Realizacja ekonomicznej jazdy opiera się na kilku kluczowych zasadach. Oto kilka z nich: 


 1. Planowanie trasy. Mowa o wybieraniu najkrótszej lub najmniej obciążonej ruchem drogi do celu np. z pominięciem korków. 

 2. Utrzymywanie stałej prędkości. Jazda z równomierną prędkością, najlepiej w zakresie ekonomicznego zużycia paliwa dla danego pojazdu. Mowa także o unikaniu agresywnej jazdy tj. pozbawionej płynności i z wyraźnym „szarpaniem”. 

 3. Minimalizacja używania hamulca. Wykorzystywanie hamowania silnikiem (zmiana przełożeń na niższe, dostosowując je do prędkości pojazdu) i unikanie gwałtownych zatrzymań.


Stosowanie się do tych zasad może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. Znaczenie ekonomicznej jazdy wykracza jednak poza sam aspekt finansowy. Praktykując ten styl jazdy, kierowcy przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. Dodatkowo, techniki ekonomicznej jazdy sprzyjają zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach, ponieważ promują spokojniejsze i bardziej przewidywalne zachowania za kierownicą. Ecodriving to również gwarancja dłuższego utrzymania auta w wysokim stanie technicznym (niższy poziome eksploatacji silnika, układu hamulcowego itd.). 


Dlaczego warto stosować zasady ecodriving?

Stosowanie zasad ekonomicznej jazdy, znanej również jako ecodriving, przynosi znaczące korzyści zarówno dla kierowców, jak i środowiska. Przede wszystkim, pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu. Ponadto jazda zgodna z zasadami Ecodrivingu przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co ma kluczowe znaczenie w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. 


Nie można również zapomnieć o aspekcie bezpieczeństwa. Ekonomiczna jazda promuje styl prowadzenia pojazdu, który może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadków, dlatego też, zrozumienie i wdrażanie zasad ecodrivingu jest nie tylko korzystne, ale wręcz niezbędne dla każdego świadomego kierowcy.


Warto wiedzieć! Zasady egzaminów na prawo jazdy uległy w 2024 roku kilku zmianom. Egzaminatorzy zwracają uwagę na płynność jazdy, która wprost wiąże się z ecodrivingiem. Tym samym ważne jest, by w ramach kursu prawa jazdy kategorii B kursanci uczyli się m.in. tego, jak hamować silnikiem. 


10 zasad ekonomicznej jazdy samochodem według OSK Projekt Prawko 

Eksploatacja pojazdu w sposób oszczędny wymaga od kierowców nie tylko wiedzy, ale i pewnych umiejętności. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach jest jedną z kluczowych zasad, która może znacząco wpłynąć na spalanie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczenia, co prowadzi do wyższego zużycia paliwa. Z kolei planowanie trasy z wyprzedzeniem pozwala uniknąć korków i częstego zatrzymywania się, co również przekłada się na mniejsze spalanie.


Warto wiedzieć, że jazda z prędkością przekraczającą 100 km/h znacznie zwiększa zużycie paliwa w porównaniu do jazdy ze stałą prędkością około 80 km/h. Dodatkowo, używanie klimatyzacji w sposób umiarkowany może zmniejszyć zużycie paliwa o 5-10%, o czym zapomina wielu kierowców. To jednak nie wszystko! Poznaj 10 zasad ekonomicznej jazdy samochodem: 


 1. Utrzymywanie obrotów silnika we właściwym zakresie tj. dostosowanym do warunków panujących na drodze i oczywiście prędkości. 

 2. Unikanie „rwanej” jazdy, czyli częstych przyspieszeń i hamowań. Istotna jest płynność i spokój za kierownicą. 

 3. Hamowanie silnikiem np. w przypadku zbliżania się do świateł na skrzyżowaniu. 

 4. Brak rozgrzewania silnika na postoju. Nawet zimą lepiej jest ruszyć z miejsca od razu, ale przez pierwsze minuty zapewnić jednostce napędowej delikatną jazdę. 

 5. Rozważne korzystanie z klimatyzacji. 

 6. Planowanie trasy, obserwowanie drogi (i tego, co się dzieje „kilka samochodów z przodu”), stosowanie GPS. 

 7. Regularna kontrola ciśnienia w oponach. 

 8. Stosowanie dodatków do paliwa, które czyszczą układ paliwowy i konserwują części eksploatacyjne, wydłużając ich żywotność. 

 9. Unikanie wciskania pedału przyspieszenia „do dechy”. 

 10. Wyprzedzanie tylko wtedy, kiedy jest to uzasadnione – utrzymuj jednostajne tempo jazdy, a przy przemierzaniu autostrad korzystaj z tempomatu. 


Nauka ekonomicznej jazdy – kurs prawa jazdy kategorii B Warszawa 

Przyjęcie odpowiednich nawyków za kierownicą jest ważne już dla kursantów kursu prawa jazdy kategorii B. Wybierając OSK Projekt Prosto zyskasz pewność tego, że nauczysz się tego, jak hamować silnikiem czy płynnie zmieniać przełożenia. Nauka spokojnej jazdy to także gwarancja bezstresowego egzaminu praktycznego w WORD. Nasi kursanci dzięki temu wyróżniają się wysokim procentem zdawalności za pierwszym razem!


Na naukę ecodrivingu zapraszamy także doświadczonych kierowców. Oferujemy jazdy doszkalające Warszawa i okolice, zarówno samochodem z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. 25 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page