top of page

Wyprzedzanie – z której strony ?


Wyprzedzanie to bardzo niebezpieczny manewr. Najczęściej manewr wyprzedzania wykonuje się z lewej strony wyprzedzanego pojazdu.Czy można wyprzedzać z prawej strony?


Dopuszczalne jest również wyprzedzanie po prawej stronie. Jest to jednak najniebezpieczniejszy rodzaj tego manewru. Decydując się na wyprzedzanie po prawej stronie jezdni należy zachować szczególną ostrożność. Wyprzedzani kierowcy nie są przyzwyczajeni do wyprzedzania po prawej stronie a ich uwaga jest skupiona głównie na lewym lusterku. Dlatego, jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie wykonywać takiego ryzykownego manewru.

Kierowcy wlokący się lewym pasem utrudniają ruch i tym samym, nie stosują się do Prawa o ruchu drogowym. W świetle przepisów kierujący pojazdem są obowiązani jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni i nie mogą zajmować więcej niż jednego pasa ruchu, jeżeli są one na jezdni wyznaczone.Kiedy można wyprzedzać po prawej?


Kwestia wyprzedzania z prawej strony jest również precyzyjnie uregulowana przepisami. Z prawej strony można wyprzedzać na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi przerywaną linią pasami ruchu (zwykła droga jednokierunkowa), zarówno w obszarze zabudowanym jak i niezabudowanym.

Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony?

Gdy pasy ruchu nie są wyznaczone środkową przerywaną linią, to manewr wyprzedzania po prawej jest niedozwolony.

Manewr wyprzedzania po prawej jest również dozwolony na drogach o dwóch jezdniach jednokierunkowych rozdzielonych pasem zieleni albo innymi separatorami , barierkami, i z wyznaczonymi pasami ruchu, niezależnie od obszaru (drogi ekspresowe, autostrady).

Wyprzedzanie po prawej dozwolone jest także na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych z dwoma pasami do jazdy w jednym kierunku, z tym że poza obszarem zabudowanym droga taka musi posiadać przynajmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.


Zamiast ryzykownie wyprzedzać po prawej lepiej dać znak kierowcy ciągnącego się auta, że powinien zjechać na wolniejszy pas.

161 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page