top of page

Jak zdać teorię na prawo jazdy?


Jak zdać teorię na prawo jazdy

Szkolenie z zakresu nauki jazdy samochodem obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne , jak i praktyczne. Dla uczestnika ruchu drogowego istotna jest doskonała znajomość zasad ruchu drogowego. Poznanie tych przepisów zwiększa bezpieczeństwo zarówno własne, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego- kierowców, pieszych, rowerzystów i użytkowników UWR i UTO.

Każdy egzamin jest dla nas wydarzeniem stresującym. Tak też jest i z egzaminem teoretycznym na prawo jazdy. Nadmierny stres towarzyszący nam w trakcie egzaminu jest najczęstszą przyczyną zaznaczenia błędnej odpowiedzi, nawet w najbardziej oczywistym wyborze. Dlatego, w tym artykule, przedstawimy kilka wskazówek, jak bez wielkiego strachu dobrze zdać teorię.

Jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy przeprowadzany jest w ośrodku egzaminacyjnym WORD w specjalnie wyznaczonej do tego sali, wyposażonej w stanowiska komputerowe. Tak naprawdę w samym egzaminie teoretycznym nie ma nic skomplikowanego. Należy udzielić odpowiedzi na 32 pytania o różnym stopniu trudności i wartości punktowej. Trzeba pamiętać, że nie ma możliwości powrotu do wyświetlonych pytań. Maksymalnie można uzyskać 74 punkty ale do zaliczenia egzaminu wystarczy 68. Chcesz znać więcej szczegółów na temat samego egzaminu? Dowiesz się o tym tutaj


Porady dotyczące uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Opowiemy tutaj o kilku wskazówkach, które warto wziąć pod uwagę zarówno podczas zdawania testu, jak i podczas przygotowywania się do egzaminu. Pomimo tego, że wykładowcy i instruktorzy zapoznają nas z wiedzą potrzebną do zaliczenia egzaminu, to bez wkładu własnej pracy nic z tego nie będzie. Warto samemu sumiennie przysiąść i przyswoić wiedzę przekazaną na kursie– ważne, aby zrozumieć wszystkie zasady.


Pamiętaj, że Kodeks Drogowy to podstawa Twojej wiedzy

Warto zapoznać się dokładnie z tym dokumentem, ponieważ stanowi on podstawę do bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. W nim zawarte są wszystkie zasady, do których powinieneś się bezwzględnie stosować. Co więcej, jego znajomość będzie dla Ciebie bezcenną pomocą podczas testu egzaminacyjnego. Oczywiście nie musisz się uczyć go słowo w słowo na pamięć, niemniej jednak już jednokrotne, uważne jego przeczytanie powinno dużo dać Ci podczas egzaminu. Korzystaj również z materiałów online przygotowanych specjalnie dla Ciebie. Zapoznaj się z bazą pytań, wysłuchaj wykładów albo zajrzyj do tradycyjnej, papierowej książki, którą otrzymałeś w dniu zapisu.

Zachęcamy więc do lektury podręcznika „Prawo jazdy dla każdego”


Nie wkuwaj – ucz się mądrze i systematycznie!

Nauka teorii w celu zdania egzaminu na prawo jazdy jest bardzo ważna, ale to nie jedyny cel tej nauki. Pamiętaj, że nie uczysz się, aby zdać, ale po to, aby dobrze znać i rozumieć przepisy ruchu drogowego, by móc jeździć prawidłowo i bezpiecznie. Zamiast więc intensywnie wkuwać, ucz się mądrze i systematycznie. Bardzo dobrą metodą jest samodzielne rozwiązywanie testów. Systematycznie, najlepiej codziennie, rozwiązuj testy udostępnione Tobie przez Ośrodek Szkolenia. Sprawdzaj popełnione błędy i zapamiętuj prawidłowe odpowiedzi. W ten sposób otrzaskasz się ze sposobem zdawania testu, utrwalisz zagadnienia, a co najważniejsze, odejdzie Ci stres związany z presją czasu na egzaminie. Udostępnione testy, tak jak i inne udostępnione materiały, możesz odpalić również na smartfonie, w każdym dowolnym miejscu, w którym przebywasz, i w każdej wolnej chwili, np. umilając sobie czas podróży.


O czym warto pamiętać idąc na egzamin teoretyczny?

Przede wszystkim warto pojawić się tam chwilę wcześniej, tak aby oswoić się z miejscem, gdzie będzie odbywał się egzamin. Rozważnie zaplanuj podróż tak, aby uniknąć dodatkowego zdenerwowania z powodu możliwości spóźnienia- w pewnych porach dnia ulice miasta mogą być zakorkowane.

Co ważne, pamiętaj, aby zabrać ze sobą swój dowód tożsamości, bez niego nie będziesz dopuszczony do egzaminu. Pamiętaj również o zabraniu okularów, jeśli z nich korzystasz na co dzień do pracy przy monitorze. Zadbaj nie tylko o schludny wygląd, ale i jednocześnie o wygodny ubiór. Oczywiście, nie zapomnij dobrze się wyspać i nie wychodź z pustym żołądkiem, zjedz umiarkowany posiłek. Najważniejszą jednak sprawą jest, abyś włączył pozytywne myślenie!


Na egzaminie- przede wszystkim nie śpiesz się!

Oglądaj wyświetlane filmiki do samego końca, daj sobie odpowiednio dużo czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią. Uważnie czytaj i analizuj przedstawione treści. Wiele pytań jest podchwytliwych, spiesząc się, możesz zaznaczyć błędną odpowiedź. Na egzaminie każdy utracony punkt oddala Cię od uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Pamiętaj, niezdany egzamin teoretyczny to nie koniec świata, nie każdemu musi się udać go zdać za pierwszym razem. Smutne jest to, że trzeba będzie jeszcze raz z nim się zmierzyć i niestety, za wszystkie powtórki zapłacić. Na całe szczęście, można do niego podchodzić dowolną ilość razy. Nawet jeśli podwinie Ci się noga- to jeszcze nie koniec świata! Spróbuj kolejny raz, a w końcu na pewno Ci się powiedzie!

Powodzenia!

Zaliczenie części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy uprawnia do przystąpienia do części praktycznej egzaminu. Teraz możesz zapisać się na egzamin praktyczny.103 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page