top of page

Stres przed egzaminem? Pokonaj go! Projekt Prawko radzi.Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, nieodłączny element naszego codziennego życia i bardzo cenne wyposażenie organizmu w mechanizm obronny.

Pozytywny wpływ stresu- mobilizacja!

Stres może mieć charakter pozytywny i mobilizujący, na przykład wtedy, gdy czeka nas wykonanie jakiegoś trudnego zadania i musimy się do niego przygotować. Umiarkowany poziom napięcia zwiększa możliwości radzenia sobie z wymaganiami adaptacyjnymi otoczenia i zwiększa wydolności funkcji poznawczych. W stresie jesteśmy zdolni do niespodziewanych rzeczy.

Odrobina stresu jest motywująca, pobudza i motywuje do działania, pomaga rozwiązać trudne zadanie, napisać i zdać egzamin lub znaleźć wyjście z jakiejś sytuacji, niespodziewanie dobrze.


Nadmierny stres to nic dobrego!

Często pod wpływem nadmiernego poziomu stresu nie możemy przypomnieć sobie ważnych rzeczy, mamy problemy z wysławianiem się, myślimy nielogicznie, mamy problemy z koncentracją, nie panujemy nad naszymi emocjami. Przyspieszony, płytszy oddech, wzrost napięcia mięśniowego, zwiększone ciśnie krwi i przyspieszone tętno, to wszystko nie jest nam potrzebne w obliczu nadchodzącego egzaminu, przecież nie szykujemy się do walki, czy ucieczki.


Jak opanować, wyciszyć stres do optymalnego poziomu?

To nie jest trudne, wystarczy zamiast nakręcać spiralę niepokoju zastosować wybrane sprawdzone techniki rozładowania nadmiernego napięcia. Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Najważniejsza kwestia to zmienić nastawienie. Pamiętaj, że jeśli nie można zmienić jakiejś sytuacji, zawsze można zmienić sposób myślenia o niej. To nie zdarzenia wywołują w nas negatywne emocje, a nasz sposób podchodzenia do nich.


Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby radzenia sobie ze stresem:

· instrumentalny – zorientowany na problem ( wszelkie podejmowane działania ukierunkowane są w celu rozwiązania danej sytuacji)

· emocjonalny – zorientowany na emocje (pozytywne myślenie, samo uspokajanie, myślenie o czymś innym, myślenie życzeniowe).

Wybór sposobu radzenia sobie ze stresem zależy od charakteru samej sytuacji a także od indywidualnych predyspozycji. Na każdego działa co innego a i okoliczności zastosowania niektórych technik nie zawsze będą możliwe.


W oczekiwaniu na egzamin

W sytuacjach, w których niewiele da się zrobić(np. przed egzaminem) najlepiej skoncentrować myśli na czymś innym. Najskuteczniejszą metodą jest odsunięcie się od sprawy, która wywołuje u nas stres. Może to być na chwilę, tak aby złapać oddech i nabrać odwagi do „walki”.

Rozmowa z miłą, przyjaźnie nastawioną i niespanikowaną osobą gwarantuje wyciszenie i wprowadzenie w miły nastrój. Śmiech rozluźnia spięte mięśnie. Jeśli nie ma szans na luźną i żartobliwą rozmowę to spróbuj czegoś innego. Rozciągnij się, przeciągnij się. Jeśli tylko masz możliwość. Mięśnie nóg, rąk, szyi i karku, ramion, brzucha a nawet mięśnie twarzy i gardła w stresie napinają się. Mięśnie twarzy rozciągniesz wpychając sobie do ust kilka listków gumy do żucia i żując ją przez jakiś czas. W ten sposób zlikwidujesz też uczucie suchości w jamie ustnej. Trzeba oczywiście pamiętać o pozbyciu się gumy przed egzaminem.

Jeśli nie możemy znaleźć sympatycznego rozmówcy pozostają nam miłe wspomnienia. Wyobrażenie sobie jakiejś miłej sytuacji lub miejsca, w którym dobrze się czujemy i lubimy przebywać. Spróbujmy powrócić myślami do śmiesznych sytuacji, które się wydarzyły albo zdarzyły się ostatnio lub przypomnijmy sobie jakiś zabawny żart. Powróćmy myślami do sytuacji w których czuliśmy się komfortowo. Jeśli nie potrafimy, to spróbujmy skupić swoją uwagę na przykład, na tym co za oknem albo po drugiej stronie korytarza lub ulicy, uwzględniając przy tym wszelkie najdrobniejsze detale obserwowanego obiektu. To ma być intensywna i wnikliwa obserwacja a nie rozmyte spojrzenie za okno.

Stres budujemy wszystkimi zmysłami. Stres unosi się w powietrzu w miejscu egzaminacyjnym. Kiedy zostajemy wystawieni na przyjemny zapach dezodorantu, perfum albo chociaż świeżo umytych rąk, lekko się odprężamy. Zapachy naprawdę potrafią wiele zdziałać, oczywiście nie zdadzą za nas egzaminu. Zadbajmy więc o wygodne, schludne ubranie, użyjmy ulubionego zapachu.


Przed dniem egzaminu

Wyrzuć negatywne myśli ze swojego umysłu. Postaraj się być optymistą i uwierz w siebie. Zadbaj o pozytywny optymistyczny nastrój.

Zapisz na kartce swoje obawy i niepokojące myśli. Przelej emocje na papier. Zastanów się, co tak naprawdę Cię stresuje, czego się obawiasz w trakcie egzaminu, czy oby na pewno jesteś dobrze przygotowany…… i odłóż kartkę gdzieś na bok. Uwalniamy dzięki temu naszą głowę od nurtujących myśli. Odłożenie kartki na bok pozwoli na przyjrzenie się sprawie z lekkim dystansem i z pewnej perspektywy. Niejednokrotnie to tylko wyobrażenie niezdanego egzaminu sprawia to, że stres jest coraz większy, dlatego tak ważne jest aby nie myśleć o nim w kategorii być albo nie być. Niezdany egzamin to jeszcze nie koniec świata. Poszukaj dobrej strony nawet tych złych wydarzeń.

Natomiast jeśli uznasz, że to niewystarczające przygotowanie jest powodem narastającego niepokoju, to można przełożyć egzamin do czasu kiedy znaki drogowe i pytania testowe oraz podstawowe manewry na drodze nie będą już dla Ciebie problemem. Pytanie do instruktora rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące posiadanych umiejętności. Jemu też zależy na Twoim pozytywnym wyniku egzaminu. Wiara w siebie i swoje możliwości sprawia, że czujemy się pewniejsi.

W celu zminimalizowania silnego, przewlekłego napięcia emocjonalnego, zapewnij sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Niezbędna ilość snu, ciepła kąpiel czy relaks przy interesującej książce lub dźwiękach ulubionej muzyki z pewnością korzystnie wpłynie na stan psychiczny. Pozytywna wizualizacja również poprawia nastrój i obniża poziom stresu.

Skuteczną metodą walki ze stresem jest też medytacja oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Sport działa dobrze nie tylko na ciało, ale również na psychikę. W trakcie jego uprawiania produkowane są endorfiny, a do tego bardziej skupiamy się na wysiłku niż na myśleniu o sytuacji stresowej. Jeśli nie masz ochoty na większy wysiłek fizyczny to półgodzinny spacer z pewnością pomoże Ci zredukować stres. Bardzo dobrze działają regularne ćwiczenia rozciągające, szczególnie szyi i kręgosłupa. Szczególnie polecany jest trening autogenny Schultza- metoda polega na wzbudzaniu w sobie odczucia ciepła lub chłodu i ciężkości w różnych mięśniach i częściach ciała. Zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia ma również kontrola oddechu.

Sprzymierzeńcem w walce ze stresem są także regularne posiłki oraz dieta zawierająca czekoladę, orzechy, cytrusy, czarne porzeczki, awokado i owsiankę.


Jak widać, sposobów na walkę ze stresem jest mnóstwo i prawdę mówiąc, nie ma jednej właściwej recepty, bo dla każdego z nas to sprawa wyjątkowo indywidualna. Natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie wśród nich ten, który akurat dla was będzie idealny.


Pozytywne myślenie jest najważniejszym elementem w walce ze stresem.


482 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page