top of page

Dwa wykroczenia i …utrata prawa jazdyOd 1 grudnia 2021 roku miał obowiązywać nowy taryfikator punktów i mandatów. Prace legislacyjne trwają i szykuje się miesięczne opóźnienie. Oznacza to, że nowy termin wejścia w życie „nowych kar” dla kierowców w Polsce przypadnie na 1 stycznia 2022 roku. Najważniejsze zmiany, które wynikają z projektu nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowych dotyczą wysokości mandatów. Te, od 1 grudnia 2021 r. miały wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Policjanci mają także przyznawać więcej punktów karnych, które będą przedawniać się później niż obecnie.Szokujące wysokości mandatów


Od 1 stycznia 2022 roku za jazdę z prędkością przekraczającą o ponad 30 km/h dopuszczalną prędkość prowadzący może dostać mandat w wysokości 800 zł. Początkowa propozycja kary za to wykroczenie opiewała na kwotę 3 tysięcy złotych. Natomiast, dwukrotne popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat będzie wiązało się z dwukrotnym wzrostem wysokości kary.

I tak, za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, przewidywana minimalna grzywna ma wynosić 1500 zł.

Natomiast za niebezpieczne zachowania na przejazdach kolejowych przewidywana jest grzywna od 2 do 30 tysięcy zł. Dotyczy to w szczególności takich zachowań jak:

• wjeżdżanie na przejazd przy braku miejsca do kontynuowania jazdy,

• wjeżdżanie na przejazd jeśli podnoszenie zapór nie zostało zakończone,

• wjeżdżanie na przejazd jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte,

• omijanie opuszczonych zapór;Nowy taryfikator punktów karnych


Trzeba będzie przyzwyczaić się również do nowego taryfikatora punktów karnych. Czekają nas również zmiany przepisów określających zasady naliczania punktów karnych.

Aktualnie kierowca w czasie jednej kontroli drogowej może uzyskać maksymalnie 10 punktów karnych. Po zmianach maksymalna liczba punktów karnych w czasie jednej kontroli będzie wynosiła 15 punktów.

Na liście propozycji wykroczeń drogowych z notacją piętnastopunktową znajdą się:

• spowodowanie wypadku drogowego lub katastrofy w ruchu lądowym

• prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

• omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,

• wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i na przejściu

• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych lub znajdującemu się na przejściu

• naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi

• niezastosowanie się do sygnałów zobowiązujących do zatrzymania pojazdu celem przeprowadzenia kontroli drogowej

• przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h.Przedawnienie punktów karnych nie po roku, tylko po dwóch latach


Obecnie, zapisane na koncie kierowcy punkty karne przedawniają się po upływie roku. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, to punkty karne będą ulegały przedawnieniu po dwóch latach i to pod warunkiem opłacenia mandatu.


Dwa poważne wykroczenia mogą spowodować utratę prawa jazdy


Trudne czasy czekają kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Punkty karne nałożone na kierującego za popełnienie dwóch wykroczeń mogą spowodować utratę prawa jazdy.

Ponadto w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i skutecznej walki z niebezpiecznymi zrachowaniami kierujących na drodze rozważa się:

• powiązanie wysokości stawek OC z rodzajem popełnianych wykroczeń i liczbą posiadanych punktów karnych,

• wprowadzenie przepadku pojazdu za jazdę po alkoholu.

65 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page