top of page

Jak wyrobić PKK? Co zrobić, jeśli nie masz Profilu Kandydata na Kierowcę!

  • Zdjęcie autora: Magdalena Pawlak
    Magdalena Pawlak
  • 29 kwi 2024
  • 5 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 28 mar

Każdy kurs prawa jazdy rozpoczyna się od założenia Profilu Kandydata na Kierowcę z indywidualnie przypisanym kursantowi numerem PKK. Jeśli wybierzesz naukę jazdy w OSK Projekt Prawko, zyskasz gwarancję, iż pomożemy Ci we wszystkich sprawach administracyjnych. Samo założenie PKK nie jest jednak trudne, a w tym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące właśnie tego, jak wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę. Dowiesz się również, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy! 


PKK

Czym jest numer PKK? 

Profil kandydata na kierowcę (w skrócie PKK czy też numer PKK) to specjalnie przygotowany i archiwizowany przez organy administracyjne zestaw danych, które identyfikują osobę, która chce uzyskać prawo jazdy np. kategorii B. Na podstawie PKK zarówno urzędy, jak i szkoły jazdy oraz WORD-y rozpoznają kandydata na kierowcę. PKK jest zatem ważnym elementem procesu uzyskiwania upragnionego dokumentu. Jest to również spore ułatwienie dla kursantów podchodzących do egzaminów państwowych w WORD czy też dla wszystkich tych, którzy mogą już wyrobić prawo jazdy w urzędzie. 


Dokumenty potrzebne do wyrobienia numeru PKK

Aby wyrobić numer PKK wymagane będzie:

  • Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy – otrzymasz go w Urzędzie w Wydziale komunikacji lub w Ośrodku Szkolenia Kierowców. 

  • Orzeczenie Lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, wystawiane przez dowolnego lekarza medycyny pracy. 

  • Dowód osobisty lub paszport, czyli dokument potwierdzający Twoją tożsamość. 

  • Zdjęcie lub skan fotografii o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie jak do paszportu lub dowodu osobistego. 

  • Pisemną zgodę rodzica w przypadku osoby niepełnoletniej (17 lat i 9 miesięcy). 

  • Kserokopia prawa jazdy,  jeśli posiadasz uprawnienia innej kategorii. 


​Z kompletem właśnie takich dokumentów kandydat na kierowcę musi udać się do Wydziału Komunikacji ​. 


Warto wiedzieć!  Obecnie istnieje możliwość wyrobienie PKK przez Internet. Instrukcja: https://info-car.pl/new/aktualnosci/2314 ​


Prawo jazdy dla obcokrajowców 

Jeśli nie jesteś obywatelem polskim, ale mieszkasz na terenie Polski warto zapoznać się z ważnym przepisem prawnym, a mianowicie z art. 11, ust. 1, pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. nr 30, poz. 151, z późn. zm.), który mówi, że: 


Prawo jazdy jest wydawane osobie, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.


Informacje o egzaminie i szkoleniu teoretycznym

Warto wiedzieć, że od sierpnia 2014 roku zniesiono ograniczenie ważności egzaminu teoretycznego.

Zdany egzamin z teoretyczny na Prawo Jazdy ważny jest bezterminowo. Oznacza to, że odstęp czasowy między egzaminem teoretycznym a egzaminem praktycznym zależny jest od determinacji osoby starającej się o uzyskanie uprawnień. ​ 


Przypominamy też, że od stycznia 2015 roku z osób starających się o prawo jazdy zdjęto obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym, prowadzonym przez ośrodek szkolenia kierowców. Kandydaci na kierowców mogę samodzielnie przygotować się z zakresu przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy, korzystając z różnych pomocy edukacyjnych. Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń do nas i zaplanuj swój kurs prawa jazdy kategorii B z opcją nauki teoretycznej online! 


Jak wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?


NAGŁÓWEK

Osoby zameldowane w Warszawie wpisują dane Urzędu natomiast osoby zameldowane w powiecie wpisują dane Starostwa Powiatowego.


Część A. DANE

  W tej części wpisujemy własne dane personalne.


Część B. WYDANY DOKUMENT 

Osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy pomijają część B. Wypełniają ją tylko osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy innej kategorii.


Część C. PRAWO JAZDY – POZWOLENIE NA KIEROWANIE TRAMWAJE

  • PUNKT 1.

W tej części literą „X”  zaznaczamy kwadrat wydanie prawa jazdy/ pozwolenia oraz wybieramy odpowiednią kategorię prawa jazdy.

  • PUNKT 2.

Literą „X” zaznaczamy właściwe kwadraty a i b oraz jeśli wniosek składa osoba niepełnoletnia to dodatkowo kwadrat f.

Jeśli z góry opłaciliśmy opłatę za wydanie prawa jazdy/ pozwolenia to zaznaczamy kwadrat d.

Dołączenie kopii posiadanego prawa jazdy wymaga zaznaczenia kwadratu e. 


Część D i E – nie dotyczy osób ubiegających się o wydanie pierwszego prawa jazdy.


Część F. SPOSÓB PRZEKAZANIA DOKUMENTU

Zaznaczamy literą „X” wygodny dla siebie sposób odbioru dokumentu.


Część G. OŚWIADCZENIE

W tej części zaznaczamy te punkty, które są zgodne z prawdą.

Poniżej, w prostokątnej ramce składamy własnoręczny podpis- nie wykraczamy poza ramkę. W miejscu na fotografię umieszczamy zdjęcie 3,5/4,5 wykonane na wprost.


OŚWIADCZENIE O MIEJSCU ZAMIESZKANIA 

Nie dotyczy osób posiadających polskie obywatelstwo. Wypełniają obcokrajowcy. 


Kto może założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)?

Profil Kandydata na Kierowcę może założyć każda osoba, która spełnia podstawowe wymagania prawne określone w przepisach o ruchu drogowym. Przede wszystkim należy osiągnąć minimalny wiek, który zależy od kategorii prawa jazdy, o które się ubiegamy.


Jeśli chcesz wiedzieć, od którego roku życia można robić prawo jazdy kategorii B, przeczytaj wpis blogowy pod linkiem!


Jak sprawdzić swój numer PKK?

Swój indywidualny numer PKK można uzyskać w miejscowym wydziale komunikacji – kandydat na kierowcę otrzymuje wydruk z danymi. 


Sprawdzenie statusu numeru PKK jest zaś możliwe na kilka sposobów. Najszybszą metodą jest skorzystanie z portalu InfoCar (info-car.pl/new), a więc ze znanej platformy przeznaczonej usługom dla kierowców. Właśnie tam można uzyskać dostęp do wszystkich danych związanych z naszym PKK, w tym aktualny jego status. 



Ile czeka się na numer PKK?

Przy złożeniu kompletnego wniosku osobiście w miejscowym wydziale komunikacji, numer PKK najczęściej przyznawany jest od ręki. Oznacza to, że urzędnik weryfikuje dokumenty na miejscu i od razu wprowadza przekazane dane do systemu informatycznego, generując unikalny numer identyfikacyjny. W przypadku wniosków składanych elektronicznie – za pośrednictwem platformy PWPW i profilu zaufanego – czas oczekiwania wynosi zazwyczaj od 1 do 3 dni roboczych, oczywiście zależy on od obciążenia danego urzędu. Czynnikami wydłużającymi procedurę mogą być m.in. braki formalne w dokumentacji. 


Czy wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę jest płatne? 

Wiele osób, które chcą przystąpić do kursu prawa jazdy kategorii B, zastanawia się, ile kosztuje tzw. profil kierowcy (pamiętaj, jest to nazwa potoczna niekiedy stosowana wśród kursantów). Warto rozwiać wszelkie wątpliwości: utworzenie profilu PKK jest bezpłatne. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi jednak 100,50 zł i zwykle jest pobierana podczas składania wniosku o PKK. 


Sprawdź status swojego numeru PKK – co warto wiedzieć o decyzji wydziału komunikacji?

Należy podkreślić, iż status numeru PKK odzwierciedla aktualny etap procesu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdem. 


  1. Po złożeniu wniosku w wydziale komunikacji, urząd nadaje PKK status „W trakcie rozpatrywania”. Oznacza to, że dokumenty przechodzą weryfikację pod kątem formalnym. Urzędnicy sprawdzają poprawność danych osobowych, załączonych zaświadczeń oraz historię ewentualnych wykroczeń drogowych.

  2. Status „Aktywny” oznacza pomyślne przejście weryfikacji i możliwość rozpoczęcia szkolenia w wybranym ośrodku szkolenia kierowców. PKK z tym statusem pozwala również na przystąpienie do egzaminu teoretycznego, a po jego zdaniu – praktycznego. 

  3. Status „Zawieszony” pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy wydział komunikacji wykrył nieprawidłowości wymagające wyjaśnienia, takie jak rozbieżności w dokumentach czy wątpliwości co do stanu zdrowia kandydata. 

  4. Status „Odrzucony” oznacza zaś decyzję negatywną, zawsze z uzasadnieniem przyczyn odmowy. Najczęściej wynika to z niespełnienia wymogów formalnych lub medycznych.

  5. Po uzyskaniu uprawnień, PKK otrzymuje status „Zamknięty”, co oznacza zakończenie procesu nauki i wydanie dokumentu prawa jazdy.


Należy również pamiętać o konieczności aktualizacji numeru PKK w urzędzie, jeśli w trakcie szkolenia, a przed przystąpieniem do egzaminów państwowych, nastąpiły jakiekolwiek zmiany, takie jak zmiana nazwiska czy wystąpienie dodatkowych ograniczeń.



 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page