top of page

Od którego roku życia można robić prawo jazdy kategorii B?

Przepisy dotyczące wieku, w którym można rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B i uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami, są precyzyjnie określone w polskim ustawodawstwie. Warto znać aktualne regulacje, szczególnie że w ostatnich latach wprowadzono nowelizację, umożliwiając wcześniejsze rozpoczęcie nauki jazdy. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury już w pierwszym kwartale tego roku planuje rewolucyjne zmiany. Poznaj je razem z nami! 


W jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kurs na prawo jazdy kategorii B można rozpocząć po ukończeniu 17 roku życia i 9 miesięcy. Jest to wynik nowelizacji przepisów, które weszły w życie w 2023 roku, wprowadzając możliwość wcześniejszego rozpoczęcia szkolenia. Wcześniej minimalny wiek wynosił 18 lat. Warto dodać, że obniżenie wieku rozpoczęcia kursu to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy chcą wcześniej zdobyć umiejętności praktyczne związane z prowadzeniem pojazdu. 


Warto wiedzieć! 

Wydanie prawa jazdy jest możliwe dopiero po ukończeniu 18 lat. 



Jakie warunki trzeba spełnić, by móc rozpocząć kurs na prawo jazdy przed ukończeniem 18 lat?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B przed ukończeniem 18 roku życia, należy spełnić kilka warunków formalnych określonych w przepisach. Jak już wspomnieliśmy, kandydat musi mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy w dniu rozpoczęcia kursu. Wymagana jest również pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na rozpoczęcie kursu przez osobę niepełnoletnią. Dokument ten musi być dostarczony do Ośrodka Szkolenia Kierowców przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych i praktycznych.


Kandydat musi także spełnić standardowe wymagania dotyczące stanu zdrowia, potwierdzone odpowiednim orzeczeniem lekarskim. Niezbędne jest również posiadanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), który można założyć w Wydziale Komunikacji.


Pamiętaj!

Rozpoczęcie kursu przed ukończeniem 18 lat nie zwalnia z obowiązku odbycia pełnego szkolenia, które obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 30 godzin zajęć praktycznych. 


Obniżenie wieku dla przyszłych kierowców w I kwartale 2025? 

Prawo jazdy kategorii B wydawane jest 17-latkom między innymi w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Holandii czy Niemczech. Ministerstwo Infrastruktury chce dostosować standardy do europejskich, wprowadzając znaczne zmiany jeszcze w tym roku. 


Planowane zmiany 

W projekcie nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących znalazły się zapisy dopuszczające możliwość, aby osoba po ukończeniu 17 lat – a przed ukończeniem 18 lat – mogła uzyskać prawo jazdy kategorii B, ale jedynie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Wiązałoby się to z licznymi ograniczeniami. Do najważniejszych z nich zaliczyć można możliwość prowadzenia pojazdu:


  • tylko na terytorium Polski do czasu ukończenia 18 lat;

  • wyłącznie w towarzystwie pasażera siedzącego na przednim siedzeniu (przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania prawa jazdy, jednak nie dłużej niż do czasu ukończenia 18 lat). 


Ponadto wspomniany pasażer musiałby spełniać kolejne ważne warunki. Ministerstwo Infrastruktury chce, aby była to osoba, która: 1) ukończyła 25 lat; 2) posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat i nie jest ono zatrzymane za przekroczenie prędkości; 3) nie podlega zakazowi prowadzenia pojazdów w ciągu ostatnich 5 lat; 4) nie znajduje się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.  


Wiek rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kat. B – skąd pomysł zmian? 

Młodzi kierowcy przez pół roku lub do osiągnięcia pełnoletności będą musieli prowadzić samochód pod czujnym okiem pasażera, co może skutkować ostrożną jazdą oraz cennymi radami doświadczonego kierowcy. W zamyśle ma to być sposób na walkę ze statystykami wypadków – niestety obecnie wiele z nich powodowanych jest przez świeżych, w tym najmłodszych kierowców. 



Czy będą ograniczenia dla 17-letnich kierowców podczas prowadzenia samochodu?

Ministerstwo Infrastruktury w nowelizowanych przepisach planuje wprowadzenie okresu próbnego dla 17-letnich kierowców, którzy będą podlegać następującym restrykcjom:


  • Całkowity zakaz alkoholu (brak tzw. dopuszczalnego limitu) –  nawet śladowa ilość alkoholu w organizmie będzie podstawą do interwencji policji i konsekwencji prawnych.

  • Limity prędkości – w terenie zabudowanym maksymalnie 50 km/h, poza terenem zabudowanym 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych nie więcej niż 100 km/h.

  • Ograniczenia w przewożeniu pasażerów – 17-letni kierowca będzie mógł przewozić pasażerów wyłącznie w towarzystwie innego, doświadczonego kierowcy (co najmniej 25 lat z 5-letnim stażem za kierownicą). Zabroniony będzie zatem transport zarobkowy. 

 
 

Comments


bottom of page