top of page

Czy wiesz co to pakiet deregulacyjny? - Ułatwienia dla kierowców i właścicieli aut


pakiet deregulacyjny

Co to jest pakiet deregulacyjny?


Pakiet deregulacyjny to nowelizacja w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku, która dotyczy prawa o ruchu drogowym. Jego celem jest ułatwienie życia kierowcom i właścicielom samochodów poprzez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby dokumentów. Ogłoszenie pakietu deregulacyjnego w Dzienniku Ustaw, nie oznacza że cały pakiet już działa. Wejście zmian jest rozłożone w czasie. Zmiany systemowe wymagają czasu, ponieważ wiążą się z dokonaniem zmian w systemie teleinformacyjnym rejestracji i centralnej ewidencji pojazdów.

Na zniesienie obowiązku posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybie samochodu trzeba będzie jeszcze poczekać do 4 września 2022 roku. Zniesienie obowiązku posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybie wymaga zmiany systemowej.


Nalepki kontrolne na szybach samochodów nadal obowiązkowe

Każdy samochód który jest dopuszczony do ruchu, musi mieć nalepkę kontrolną na przedniej szybie. W sytuacji zniszczenia szyby i konieczności jej wymiany nie da się jej przekleić. Przy próbie odklejenia nalepka ulega zniszczeniu. Aby otrzymać wtórnik nalepki udajemy się do właściwego wydziału komunikacji z kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym i polisą OC auta. Na miejscu wypełniamy wniosek o wydanie wtórnika oraz oświadczenie dotyczące sposobu zniszczenia naklejki.

Wydanie wtórnika naklejki kontrolnej kosztuje 19 zł.

Za jazdę samochodem bez naklejki, w razie kontroli drogowej, otrzymamy mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, jeden punkt karny i będziemy mieli zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.


Nie wozimy ze sobą dowodu rejestracyjnego

Od października 2018 roku nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. A od 4 grudnia 2020 roku nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na wstępowanie pieczątki przeglądu technicznego. Jeśli nie mamy miejsca na kolejne pieczątki, to oświadczenie otrzymane od diagnosty będzie wystarczające. Wynik przeglądu technicznego zostanie wpisany do systemu.

Również od 4 grudnia 2020 roku zniknął obowiązek rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania. Obecnie pojazd można zarejestrować w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Nie ma także obowiązku wyrejestrowania samochodu wywożonego za granicę natomiast, nadal trzeba się ubiegać o czasowe pozwolenie w celu wywozu pojazdu za granicę.


Nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy

Od 5 grudnia 2020 roku, w świetle nowych przepisów , podczas kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy. Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość.


27 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page