top of page

Jak i gdzie sprawdzić ilość zgromadzonych na swoim koncie punktów karnych?


prawo jazdy

Za łamanie przepisów ruchu drogowego grozi mandat, który obejmuje nie tylko należną do zapłaty kwotę, ale także określoną liczbę punktów karnych. Jesteś kierowcą i chcesz sprawdzić, czy nie zbliżasz się do dopuszczalnego limitu?

Teraz możesz uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego za pośrednictwem systemu CEPiK2.0. Wystarczy założyć profil zaufany, aby potwierdzić swoją tożsamość w sieci.


Jak założyć profil zaufany?

Najszybszym sposobem na założenie profilu zaufanego jest skorzystanie z usług banku lub przedsiębiorstwa, które posiada zgodę na potwierdzanie danych osobowych swoich klientów. Są to placówki: PKO BP, Pekao, Santander, mBank, ING, Millennium, BNP Paribas, Alior Bank i inne. Jeżeli założyłeś konto w jednym z nich, zaloguj się, wybierz odpowiednią zakładkę, a następnie zweryfikuj operację za pomocą wiadomości SMS.

Profil zaufany możesz także założyć, wypełniając odpowiedni wniosek na stronie https://pz.gov.pl/ i potwierdzając go osobiście w wybranej placówce.


Jak sprawdzić liczbę punktów karnych online?

1. Wejdź na stronę: obywatel.gov.pl.

2. Znajdź zakładkę o nazwie: „Kierowcy i pojazdy”, a następnie sekcję: „Kary i mandaty”.

3. Skorzystaj z opcji: „Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”.

4. Zostaniesz przeniesiony do strony profilu zaufanego.

5. Po zalogowaniu się, system poprosi o podpisanie dokumentu: „Podpisz podpisem zaufanym” i zweryfikuj operację kodem otrzymanym w wiadomości SMS.

6. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, wyświetli się strona z informacją dotyczącą liczby zgromadzonych punktów karnych.


Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych stacjonarnie?

Informację o liczbie zgromadzonych punktów karnych można uzyskać, udając się osobiście na dowolny komisariat policji.

Wystarczy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport. Tego typu dane nie są bowiem przekazywane telefonicznie ani mailowo. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Na komisariacie otrzymasz także zaświadczenie o liczbie punktów karnych, które może wymagać, np. Twój pracodawca. W pierwszej kolejności należy wnieść opłatę w wysokości 17 zł przelewem na konto lub w kasie odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. Z potwierdzeniem wpłaty udaj się na komisariat, gdzie policjant wystawi Ci dokument.


21 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page