Czy istnieje sprawdzony przepis na bezpieczną jazdę samochodem po śniegu i oblodzonej nawierzchni? Brak brawury, noga z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności – to podstawowe zachowania za kierownicą, które sprawiają, że każda Twoja podróż będzie przyjemna, bezstresowa i pozbawiona ryzyka. To jednak nie wszystko - w dalszych częściach wpisu prezentujemy praktyczne porady dotyczące zasad prowadzenia auta zimą.
Zasady prowadzenia samochodu zimą – cenne porady
Nawet najlepszy kurs prawo jazdy kategorii B nie jest w stanie przygotować Cię w pełni do jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Śnieg zalegający na drodze, oblodzona nawierzchnia i słaba widoczność to zmora wszystkich zmotoryzowanych, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących kierowców. Jeśli będziesz stosował się do naszych porad dotyczących zasad prowadzenia samochodu zimą, ograniczysz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Nauka jazdy po śniegu w 8 punktach:
Najważniejszą zasadą, związaną z nauką jazdy po śniegu, jest po prostu zachowanie za kierownicą zdrowego rozsądku i ostrożności. Unikaj gwałtownych ruchów i stosuj się do ograniczeń prędkości. Zachowaj kulturę jazdy oraz jej płynność. Jadąc po śniegu, wykonuj każdy manewr bardzo powoli i dokładnie.
Zachowaj większą odległość od poprzedzających pojazdów. Zimą, szczególnie na ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, droga hamowania podczas jazdy może znacznie się wydłużyć – nawet dziesięciokrotnie (!) pomimo zastosowania najlepszych opon zimowych z głębokimi bieżnikami.
Poruszając się autem po śniegu, przyspieszaj delikatnie na niskich obrotach. Biegi na wyższe zmieniaj przy mniejszych obrotach niż zwykle.
Gry droga jest bardzo śliska, użyj podczas ruszania drugiego biegu (w przypadku skrzyni manualnej) lub niskiego biegu (w przypadku skrzyni automatycznej). Ruszaj z miejsca powoli.
Pamiętaj o hamowaniu silnikiem, zwłaszcza jeśli poruszasz się po śniegu pojazdem z napędem wysokoprężnym (jednostki napędowe Diesla często wyposażone są w hamulec silnikowy z układem dekompresyjnym – pomaga on w szybkim, ale płynnym niwelowaniu prędkości).
Upewnij się, że używasz świateł do jazdy dziennej. Wszystkie manewry skręcania sygnalizuj z odpowiednim wyprzedzeniem.
Unikaj gwałtownego hamowania – podczas jazdy po śniegu lub po oblodzonej nawierzchni drogi lepiej jest zwalniać silnikiem, delikatnie operując pedałem hamulca.
Jadąc po nienaruszonym śniegu, szybko utracisz przyczepność opon na skutek wypełnienia bieżników białym puchem. Poruszaj się po wyrobionych śladach.
Co zrobić, kiedy samochód wpadnie w poślizg na śniegu?
Nauka jazdy po śniegu nie należy do łatwych, a wielu młodych kierowców reaguje intuicyjnie w sytuacjach zagrożenia (nie zawsze właściwie). Co zrobić w przypadku, gdy samochód zaczyna wpadać w poślizg? Z pewnością nie pomoże Ci panika – zachowaj trzeźwość umysłu, trzymaj ręce na kierownicy i unikaj gwałtownego wciskania pedału hamulca. Obróć kierownicę w kierunku, w którym tył samochodu się ślizga, co pomoże zatrzymać pojazd oraz pozwoli wyrównać tor jazdy. Ważne jest także to, byś zdjął nogę z gazu i zmienił bieg na neutralny.
Nauka jazdy w warunkach zimowych. Zapraszamy na jazdy doszkalające!
Obawiasz się jazdy samochodem w warunkach zimowych? Za oknem widzisz śnieg i chciałbyś nauczyć się bezpiecznej jazdy w kontrolowanych warunkach placu manewrowego? A może jesteś świeżym kierowcą, który potrzebuje dodatkowych lekcji, by nabrać pewności w prowadzeniu samochodu zimą? Niezależnie od Twoich potrzeb, zapraszamy na jazdy doszkalające w Warszawie. Pod czujnym okiem doświadczonego instruktora zdobędziesz doświadczenie i nowe umiejętności, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo swoich zimowych podróży samochodem.
Comments