top of page

Jakie badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. B?

Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kategorii B wymaga od kandydata spełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest poddanie się badaniom lekarskim, które mają potwierdzić zdolność do kierowania pojazdami. O czym należy pamiętać w tym kontekście? Tego dowiesz się z naszego wpisu blogowego. Zapraszamy do lektury! 


Dlaczego badanie lekarskie na prawo jazdy jest niezbędne?

Badanie lekarskie przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B ważne jest dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co to oznacza? Jego głównym celem jest wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby negatywnie wpływać na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Ocena stanu zdrowia kandydata pozwala zminimalizować ryzyko zarówno dla niego samego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. 



Warto wiedzieć! 

Stan zdrowia kierowcy ma bezpośredni wpływ na jego zdolność do podejmowania szybkich i prawidłowych decyzji podczas prowadzenia pojazdu. Problemy ze wzrokiem, zaburzenia neurologiczne czy schorzenia układu krążenia mogą znacząco obniżyć sprawność psychomotoryczną i wydłużyć czas reakcji, co w ruchu drogowym może mieć tragiczne konsekwencje. Badanie lekarskie pozwala na wczesne wykrycie takich problemów i określenie, czy dana osoba może bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako kierowca.


Kurs na prawo jazdy kategorii B – co o badaniach mówią przepisy?

Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi w Polsce, każdy kandydat na kierowcę kategorii B musi przejść badanie lekarskie przed rozpoczęciem nauki jazdy. Podstawę prawną stanowi Ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.


Pamiętaj! 

Każdy przyszły kierowca musi uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami kategorii B. Potrzebne jest ono do wyrobienia PKK. 


Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy kategorii B wynosi 200 złotych. Należy pamiętać, że jest to koszt podstawowego badania – w przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań specjalistycznych (np. konsultacji okulistycznej, neurologicznej, psychiatrycznej czy kardiologicznej) opłata może być wyższa. 


Kto wykonuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy kategorii B może wykonać wyłącznie lekarz uprawniony do badań kierowców (na ogół posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny transportu, medycyny pracy, medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lekarz musi być wpisany do rejestru lekarzy uprawnionych do badań kierowców prowadzonego przez właściwego marszałka województwa. 


Badania można przeprowadzić w przychodniach medycyny pracy, centrach medycznych posiadających odpowiednie uprawnienia oraz w prywatnych gabinetach lekarzy – oczywiście tych spełniających powyższe wymogi. 



Jak wygląda badanie lekarskie przed kursem na prawo jazdy kategorii B?

Badanie lekarskie dla kandydatów na kierowców kategorii B składa się z kilku etapów, a rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza dotyczącego stanu zdrowia, w którym kandydat informuje o przebytych chorobach, aktualnie przyjmowanych lekach oraz ewentualnych problemach zdrowotnych.


Następnie lekarz przeprowadza wywiad medyczny, podczas którego zadaje dodatkowe pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne, które obejmuje:


  • ocenę wzroku, 

  • badanie słuchu, 

  • badanie układu nerwowego, 

  • pomiar ciśnienia tętniczego, 

  • badanie układu krążenia, 

  • sprawdzenie zmysłu równowagi i narządu ruchu. 


Ważna informacja! 

W przypadku różnych chorób czy wad (np. wada wzroku) badanie lekarskie przed kursem na prawo jazdy kategorii B może być rozszerzone. Poinformuj lekarza, jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe.


Orzeczenie lekarskie po badaniu 

Po przeprowadzeniu badania lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami kategorii B lub orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.  


Orzeczenie lekarskie może zawierać także pewne zastrzeżenia, takie jak konieczność prowadzenia pojazdu w okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych, co zostanie odnotowane  kodem ograniczenia 01.06 w prawie jazdy. Mogą to być również inne ograniczenia, na przykład konieczność dostosowania pojazdu do specjalnych potrzeb kierowcy, jeśli ma on określone dysfunkcje fizyczne (dla każdego ograniczenia przypisany jest inny kod). 


 
 

Comments


bottom of page