top of page

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Nie każdy wie o tym, że wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, który często budzi też wiele wątpliwości wśród kierowców. Jednym z najczęściej zadawanych pytań – również podczas kursu prawa jazdy kategorii B w OSK Projekt Prawko – jest: Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?. Kierowcy pytają też o to: czy manewr wyprzedzania z prawej strony jest dozwolony w przepisach ruchu drogowego? 


W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, wyjaśniając także, czym różni się wyprzedzanie od omijania i wymijania! Zapraszamy do krótkiej lektury pełnej praktycznej wiedzy. PKK

Czym jest wyprzedzanie?

Wyprzedzanie to manewr polegający na przejeżdżaniu obok pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, ale zwykle wolniej od nas. Według przepisów ruchu drogowego, wyprzedzanie powinno odbywać się z lewej strony, a wyprzedzany pojazd przy takim manewrze ma obowiązek zjechać jak najbardziej do prawej strony jezdni (zachować bezpieczny odstęp) i nie przyspieszać. Istnieją jednak sytuacje, w których wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, a nawet konieczne. 


Wcześniej zachęcamy jednak do zapoznania się z definicją omijania i wymijania, z którą zapoznajemy zawsze kursantów kursu prawa jazdy kategorii B – pamiętaj, że takie pytanie może pojawić się na egzaminie teoretycznym! 


Wyprzedzanie a omijanie i wymijanie

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących wyprzedzania z prawej strony, warto wyjaśnić różnicę między wyprzedzaniem a omijaniem i wymijaniem. 


 • Omijanie to manewr polegający na przejeżdżaniu obok pojazdu lub przeszkody znajdującej się na naszym pasie ruchu. 

 • Wymijanie natomiast to manewr polegający na przejeżdżaniu obok pojazdu jadącego z przeciwka. 


W obu przypadkach nie ma znaczenia, z której strony wykonujemy manewr – ważne, aby zachować bezpieczną odległość i dostosować prędkość do warunków na drodze.


Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Choć przepisy ruchu drogowego jasno określają, że wyprzedzanie powinno odbywać się z lewej strony, istnieją sytuacje, w których wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, a nawet konieczne. Oto kilka z nich:


 1. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, gdy pojazd, który chcemy wyprzedzić, sygnalizuje zamiar skrętu w lewo i zjeżdża na lewy pas ruchu. 

 2. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, gdy na jezdni znajdują się co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, a pojazdy na lewym pasie poruszają się – zazwyczaj wyraźnie – wolniej niż te na prawym. 

 3. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, gdy wyprzedzamy pojazd szynowy (tramwaj, trolejbus), który porusza się po torowisku biegnącym po jezdni.

 4. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, gdy wykonujemy manewr zmiany pasa ruchu w prawo (np. w celu skorzystania ze zjazdu), a pojazd na lewym pasie porusza się wolniej od nas.


Warto pamiętać jednak o tym, że nawet jeśli wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, zawsze należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że manewr ten nie stworzy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznej, płynnej jeździe, lub Twoim celem jest szlifowanie umiejętności prowadzenia samochodu, skorzystaj z naszych jazd doszkalających


Wyprzedzanie prawym pasem na autostradach

Autostrady to drogi o dwóch – lub więcej – pasach ruchu w każdym kierunku, na których obowiązuje wiele specyficznych zasad. Mitem jest jednak to, że obowiązuje na nich zakaz wyprzedzania prawym pasem. Na autostradzie można zatem wyprzedzać z prawej strony, bez względu na liczbę pasów ruchu. Jest to w pełni legalne i nie wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. 


Oczywiście w kulturze jazdy przyjęło się, iż prawy pas autostrady przeznaczony jest do wolniejszej jazdy i zjeżdżania z autostrady, natomiast lewy wykorzystywany jest do wyprzedzania i szybszej jazdy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy na lewym pasie znajduje się zator lub kolumna pojazdów, a prawy pas jest wolny. Wtedy kierowcy wyprzedzają z prawej strony, pod warunkiem że nie zmuszają innych kierowców do hamowania lub nagłej zmiany swojego pasa ruchu.


Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej

Drogi ekspresowe to drogi o dwóch lub więcej pasach ruchu w każdym kierunku, które mogą być oddzielone pasem dzielącym. Na drogach ekspresowych nie ma bezwzględnego zakazu wyprzedzania prawym pasem. Jeśli prawy pas jest wolny i nie ma zakazu wyprzedzania (np. podwójna ciągła linia), można zatem w pełni legalnie wyprzedzić pojazd jadący lewym pasem. 


Należy jednak pamiętać, że lewy pas drogi ekspresowej przeznaczony jest przede wszystkim do szybszej jazdy i wyprzedzania, a więc korzystanie z prawego pasa do tego celu powinno być wyjątkiem, a nie regułą. Pamiętaj także, że oprócz przepisów ruchu drogowego kierowców obowiązuje również kultura jazdy oraz konieczność zachowywania szczególnej ostrożności przy potencjalnie niebezpiecznych manewrach. 


Wyprzedzanie w terenie zabudowanym z prawej strony

W terenie zabudowanym, czyli na obszarze gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, wyprzedzanie jest znacznie trudniejsze niż poza miastem. Wąskie ulice, liczne skrzyżowania i przejścia dla pieszych sprawiają, że manewry wyprzedzania są bardziej ryzykowne i często niemożliwe do wykonania. Dlatego w mieście rzadko mamy do czynienia z wyprzedzaniem, a jeśli już, to zwykle odbywa się ono z lewej strony. Wyprzedzanie z prawej strony w terenie zabudowanym jest dozwolone tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak:


 • gdy pojazd, który chcemy wyprzedzić, sygnalizuje zamiar skrętu w lewo i zjeżdża na lewy pas ruchu (przy dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku); 

 • gdy wyprzedzamy pojazd szynowy (tramwaj, trolejbus), który porusza się po torowisku biegnącym po jezdni; 

 • gdy wyprzedzamy pojazd uprzywilejowany (policja, straż pożarna, karetka pogotowia), który porusza się – z różnych przyczyn – po lewym pasie ruchu. 


W pozostałych przypadkach wyprzedzanie z prawej strony w mieście jest zabronione i grozi mandatem.


Wyprzedzanie z prawej strony – podsumowanie wiedzy 

Podsumowując, wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone tylko w określonych sytuacjach i zawsze wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Przed wykonaniem tego manewru należy upewnić się, że nie stworzymy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, i że nie zmusimy ich do hamowania lub zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, że lewy pas jezdni przeznaczony jest do szybszej jazdy i wyprzedzania, natomiast prawy pas służy do wolniejszej jazdy i zjeżdżania. 


Cenne wskazówki OSK Projekt Prawko: 

 • Korzystajmy z prawego pasa do wyprzedzania tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i zgodne z przepisami ruchu drogowego

 • Pamiętajmy o kulturze jazdy, która nie tylko jest wyrazem szacunku dla innych kierowców, ale dzięki której można uniknąć niebezpiecznych zdarzeń na drodze! 

 • Wyprzedzani kierowcy nie są przyzwyczajeni do wyprzedzania po prawej stronie a ich uwaga jest skupiona głównie na lewym lusterku. Dlatego, jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie wykonywać takiego ryzykownego manewru.


Szerokiej drogi! 


14 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page