top of page

Nowe zasady dla świeżo upieczonych kierowców - zapisz się na kurs zanim zaczną obowiązywaćPropozycje zmian dla młodych kierowców:

  • zielony listek dla nowych kierowców

  • obowiązkowe kursy doszkalające

  • dwuletni okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców

  • kursy reedukacyjne dla popełniających nie więcej niż 2 wykroczenia

  • całkowita utrata Prawa Jazdy za 3 wykroczenia lub przestępstwo

  • zredukowane ograniczenia prędkości

  • zakaz pracy jako kierowca i prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie

Nowe przepisy nałożą obowiązek oznaczenia prowadzonych pojazdów symbolem zielonego listka klonu, przez okres pierwszych ośmiu miesięcy od momentu odebrania uprawnień(dotyczyć to będzie również pożyczonych samochodów).


Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od odebrania uprawnień młodzi kierowcy będą zobowiązani zapisać się na kurs dokształcający i godzinne szkolenie praktyczne (koszt 300 zł.) Brak uczestnictwa spowoduje, że prawo jazdy zostanie zatrzymane.Nowe przepisy nałożą obowiązek oznaczenia pojazdów prowadzonych przez młodych kierowców symbolem zielonego listka klonu, przez okres pierwszych ośmiu miesięcy od momentu odebrania uprawnień. Według przygotowanego przez resort transportu projektu rozporządzenia, nalepka musi być okrągła, mieć średnicę 11 cm, a sam liść klonu ma być zielony na białym tle oraz mieć 10 cm wysokości i szerokości. Świeżo upieczeni kierowcy będą mieli obowiązek naklejania naklejek z zielonym listkiem na przednią i tylną szybę pojazdu. Dotyczyć to będzie również pożyczonych samochodów.


Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od odebrania uprawnień młodzi kierowcy będą zobowiązani zapisać się na kurs dokształcający i godzinne szkolenie praktyczne organizowane przez WORD ( koszt 300 zł.). Brak uczestnictwa spowoduje, że prawo jazdy zostanie zatrzymane.


Młodzi kierowcy zostaną objęci dwuletnim okresem próbnym. Dwa wykroczenia w ciągu całego okresu próbnego spowoduje jego wydłużenie o kolejne 2 lata i obowiązek uczestnictwa w kursie reedukacyjnym organizowanym przez WORD za opłatą w wysokości 500 zł za 28 h przez cztery dni powszednie. Popełnienie trzech wykroczeń lub przestępstwa będzie wiązać się z całkowitą utratą prawa jazdy.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy od odebrania prawa jazdy młodych kierowców będą obowiązywały zredukowane ograniczenia prędkości: 80 km/h na obszarze niezabudowanym, 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej i do 50 km/h jeżeli limit prędkości na drodze będzie wynosił 70 km/h.


Do wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu komunikacji zaliczane będzie np. przekroczenie prędkości o 30 km/h, wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie wbrew zakazom, wjazd za sygnalizator przy czerwony świetle.


Świeżo upieczony kierowca objęty będzie zakazem podejmowania pracy w charakterze kierowcy oraz prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie.


2645 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page