top of page

Praktyczne porady przed jazdą

Ustawienie fotela i lusterek oraz prawidłowo zapięte pasy mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Poprawne ustawienie zapewnia doskonałą widoczność bez konieczności wychylania się.Regulacja fotela


  1. Dostosuj wysokość siedziska - Głowa nie dotyka dachu auta(ok. 10 cm wolnej przestrzeni). Fotel na takiej wysokości, żeby dobrze widzieć maskę samochodu i ziemię cztery metry z przodu pojazdu. Zbyt niskie ustawienie ogranicza widoczność, a zbyt wysokie zwiększa ryzyko obrażeń w razie wypadku.

  2. Ustal odległość fotela od pedałów - Noga lekko ugięta(nie dociska do brzegu fotela) w pozycji wciśniętego do końca sprzęgła. Zbyt bliskie ustawienie fotela uniemożliwi swobodne i płynne manewrowanie kierownicą, przy zbyt dużym oddaleniu dynamiczne wykonanie manewrów może okazać się niemożliwe.

  3. Wyreguluj oparcie fotela – Plecy przylegają całą powierzchnią do oparcia w pozycji ułożenia rąk na górnej części kierownicy.

  4. Ustaw zagłówki - górna krawędź powinna sięgać czubka głowy. Zagłówek stanowi jedyną ochronę odcinka szyjnego kręgosłupa w przypadku wypadku.


Regulacja pasów bezpieczeństwa


Ułożenie pasów regulujemy dopiero po odpowiednim ustawieniu fotela kierowcy.


Pozioma część pasa, tzw. część biodrowa, powinna znajdować się na wysokości bioder, poniżej brzucha - Takie ustawienie pasa zabezpieczy przed uszkodzeniami wewnętrznymi podczas wypadku. Zmniejsza ryzyko uderzenia głową w wewnętrzną stronę dachu auta a także przytrzymuje ciało przed wysunięciem się spod części ramieniowej pasa.


Część ramieniowa(pionowa) pasa powinna przechodzić po skosie przez cały tułów i nie kontaktować się z szyją, tylko z obojczykiem - Pas zapięty w ten sposób wystarczy, aby utrzymać ciało na miejscu nie tylko podczas hamowania, ale także zderzenia czy dachowania. Pas ramieniowy ma za zadanie stabilizować tułów i nie dopuścić do uderzenia głową w deskę rozdzielczą samochodu lub inną twardą powierzchnię.


Regulacja ustawienia lusterek:


  1. Lusterko wsteczne –„ Rzutem oka” widoczna jest w lusterku cała tylna szyba.

  2. Lusterka boczne – Bok auta widziany w lusterku może zajmować 1/3 szerokości lusterka, a horyzont w 1/3 wysokości lusterka. Przy takim „niskim” ustawieniu łatwiej prawidłowo pokonać łuk. Prawidłowo ustawione lusterko obejmuje tylną klamkę w pięciodrzwiowym aucie. W błędnie ustawionym lusterku widoczny jest cały bok auta.


154 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page